Tracing Yaw's rise and fall: A timeline

Former Workers' Party (WP) MP Yaw Shin Leong rose as a key member of the opposition party in the past 10 years.

However, allegations of his extramarital affairs have led to his expulsion from the party. Here is a breakdown of his time at WP, up to when the scandal broke late last month.

Before July 2001: President of Deomcratic Socialist Club at National University of Singapore.

July 2001: Joins Workers' Party (WP) as Member of Central Executive Council

2001 - 2005: Legislative Assistant to Low Thia Khiang, MP of Hougang

2001 - 2005: Town Councillor, Hougang Town Council

2001 - 2005: Secretary, Hougang Constituency Committee

2003 - 2005: Secretary, GRC Area Committee

2002 - 2005: Deputy Organising Secretary of Central Executive Council, WP

2001 - 2005: Chairman of Youth Action Committee, WP

2001 General Election: Disqualified from contesting in Aljunied GRC because nomination papers submitted were found to be incomplete.
 
2006 General Election: Contested for Ang Mo Kio GRC. Lost to People's Action Party

2006 - 2011: Chairman, Central Area Committee, WP

2011 General Election: Contested for Hougang SMC. Won PAP's Desmond Choo Pey Ching with 64.81 per cent of the votes.

June 7, 2011 - Feb 7, 2012: Treasurer, Central Executive Council, WP

Jan 2012: News of alleged affair with a married woman breaks out

Jan 19, 2012: He tells The New Paper that he had no wish to comment on rumours. He disappears from public eye.

Feb 7, 2012: Resigns as treasurer for WP

Feb 15, 2012: Expelled from WP


COMMENTS